Symbolika wielkanocnego jajka - zwyczaje Wielkanoc - Mooncard Art Nuvo – kartki świąteczne firmowe
(0) Koszyk
0

Blog Art Nuvo

Boże Narodzenie, Wielkanoc - artykuły o tematyce świątecznej

Symbolika wielkanocnego jajka – zwyczaje wielkanocne

Wielkanoc kojarzy się z Niedzielą Palmową, z sobotnim święceniem pokarmów, z wielkanocnym śniadaniem w niedzielę oraz z lanym poniedziałkiem. Jednym z najbardziej znanych tradycyjnych zwyczajów świątecznych jest dzielenie się jajkiem z bliskimi. Obok takich potraw jak wędliny, sałatki, kiełbasa czy też mazurki i baby wielkanocne to jajko jest największym symbolem Wielkanocy. Świąteczne, niedzielne śniadanie rozpoczynamy od życzeń pomyślności i dzielenia się jajkiem. Jajko symbolizuje płodność oraz urodzaj. W chrześcijańskiej tradycji jajko stało się symbolem odrodzenia, zmartwychwstania Chrystusa, triumfu życia nad śmiercią. Jest to znak zbawienia ludzkiego i zapowiedź pomyślności i urodzaju. Z tego też względu w tradycji wielkanocnej podczas niedzielnego śniadania dzielimy się jajkiem z najbliższymi. Ma to wiele wspólnego z inną świąteczną tradycją, tym razem bożonarodzeniową – tradycyjnym wigilijnym łamaniem się opłatkiem.

Jajko w polskich domach

Jajko w zwyczajach polskich było w pewnym stopniu przedmiotem kultu. Zwyczaje w dawnych czasach nakazywały ustawienie jajka w progu stajni podczas wyprowadzania zwierząt hodowlanych po raz pierwszy w pole. To samo jajko oddawano później osobie bezdomnej lub biednej prosząc jednocześnie o modlitwę za urodzaj i zdrowie zwierząt. Jajka kładziono również w każdy narożnik chaty. Miało to przynosić szczęście mieszkańcom. Podczas budowania murowanych domów dodawano jajko do zaprawy – również na szczęście.

Tradycje i zwyczaje związane z jajkami

Podczas świąt Wielkiej Nocy tradycyjnie poświęca się pokarmy, w tym między innymi jajka. Jest to bardzo stara tradycja, która prawdopodobnie pochodzi ze średniowiecza. Poświęcanie jaj na początku miało zapobiegać chorobom i zapewniać pomyślność i błogosławieństwo dla ciała i duszy. W chrześcijańskiej tradycji jajko symbolizuje zmartwychwstanie Pańskie. Równie stara jest tradycja malowania jajek na święta.

Malowanie jajek Wielkanocnych

Jajka ozdabiać można na wiele sposobów, a ich nazwa zależy od sposobu barwienia jajek. Skrobanki i rysowanki to jajka zabarwione na kolor, a następnie wyskrobane we wzorek. Pisankę otrzymamy natomiast jeśli ozdobimy jajko rysując woskiem różne wzory i ornamenty, a następnie zanurzymy jajko w barwniku. Początkowo jajka ozdabiano w prosty sposób, jednak z czasem stawały się one małymi dziełami sztuki. Na jajkach tworzono złożone wzory, malowano je na wiele kolorów tworząc malowidła. W dawnych czasach istniało wiele zwyczajów związanych z pisankami. Młodzieniec, który obdarował dziewczynę pisanką wyrażał w ten sposób swoją sympatię. Pisankami wzajemnie obdarowywano się również wśród rodziny i najbliższych znajomych. Malowane jajka wieszano również na drzewach, aby zapewnić w ten sposób urodzaj w lato. Do dziś zachowała się tradycja malowania pisanek. Może to być ciekawa zabawa dla najmłodszych, ale wiele osób maluje pisanki i sprzedaje je jako ciekawą dekorację świątecznego stołu. Takie ozdoby wykonane ręcznie z pewnością będą zachwycały każdego, kto odwiedzi nas w święta.

Copyright © 2018
Autor tekstu: Mooncard

Najnowsza kolekcja kartek świątecznych wielkanocnych, jest już dostępna w naszym sklepie.

0

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *