Palmy wielkanocne - Art Nuvo - Zwyczaje wielkanocne Art Nuvo – kartki świąteczne firmowe
(0) Koszyk
0

Blog Art Nuvo

Boże Narodzenie, Wielkanoc - artykuły o tematyce świątecznej

palmy wielkanocne

Palmy wielkanocne

Wielkanoc obfituje w bardzo wiele różnych obrzędów, których obecność niejako stale determinuje jej istotę. To najważniejsze święta w kościele katolickim, ale nie tylko! Wspomnienie Zbawiciela, który rozpoczął Nowe Przymierze z ludzkością, to swego rodzaju usankcjonowanie wiary.

  • Autor: Tomasz Mikuła
  • Zdjęcia: Freepik

Ten ważny czas

Z tego powodu tradycje i zwyczaje wielkanocne są dla nas tak ważne. Pewne elementy pozostają niezmienne, a niektóre zaczynają się już jakiś czas przed samymi świętami wielkanocnymi. To przygotowania do odpowiedniego przeżycia tego jakże ważnego czasu. Proszę Państwa, niedziela palmowa wraz z palmami wielkanocnymi już za pasem!

Szczypta historii

Niedziela palmowa to ważny dla całej Wielkanocy dzień. Tradycje i zwyczaje wielkanocne czerpią z niej garściami. Jest wspomnieniem powrotu Jezusa Chrystusa do Jerozolimy, w której witany był… właśnie palmami! Nazwa pozostała. I tylko nazwa, bowiem te dzisiejsze nie mają nic wspólnego z dużymi, palmowymi liśćmi. Nic to jednak. Historia tego wydarzenia jest bardzo ważna, a same święta wielkanocne czerpią z niej bardzo wiele. Minęło dwa tysiące lat, a w dalszym ciągu tego dnia niemal wszystkie kościoły w Polsce są pełne wiernych. W powietrzu zaś unosi się delikatny zapach suszonych traw, przywodzący na myśl bardziej końcówkę lata, niż niepewny początek wiosny. Palmy wielkanocne mają w sobie to coś.

Palmy w chłodny dzień

Mimo raczej zróżnicowanego o tej porze roku klimatu, w pewną niedzielę cała Polska wypełniona jest niesamowitymi palmami. Nie, to nie Majorka! Palmy, czyli wysokie wiązanki składające się z różnych gatunków roślin: istne preludium do Wielkanocy. Tradycje i zwyczaje wielkanocne zaczynają się właśnie w tym miejscu. Mało tego, że wszyscy ochoczo zmierzają do kościołów celem ich poświęcenia, istnieją nawet konkursy, w których liczy się ich wielkość. Jak? Święta wielkanocne to także okazja do popisania się swoimi zdolnościami plastycznymi i nie tylko. Na Kaszubach do dziś mieszkańcy tego urokliwego regionu tworzą wysokie, piękne, a jednocześnie w stu procentach zgodne z obowiązującymi trendami. Czym są te trendy? No właśnie, niedziela palmowa też rządzi się swoimi prawami. Podobnie jak palmy wielkanocne.

Idealnie na wiosnę!

Niedzielę palmową obchodzimy, nie bez powodu, wiosną. Z czym kojarzy nam się wiosna? Naturalnie, tradycje i zwyczaje wielkanocne skąpane są często w bogatych, kolorowych kwiatach, które dopiero co budzą się do życia. Niektóre jednak wystrzeliwują feerią barw już wcześniej. Wielkanoc to idealna pora na kwiatowe dekoracje. Co zrobić jednak, z przypadającą nieco wcześniej niedzielą palmową? Bardzo często zdarza się, że te kilkanaście dni stanowi o bycie (lub niebycie) wegetacji roślin. I tak już jakoś zostało, że święta wielkanocne i poprzedzające je uroczystości są kolorowe mimo wszystko. Tak jak palmy wielkanocne.

Szaleństwo barw i kolorów

Niedziela palmowa to istna prezentacja cudownych barw i kolorów. Tradycje i zwyczaje wielkanocne szczęśliwie ich nie definiują, dlatego z powodzeniem możemy zaszaleć. W sklepach kupicie nie tylko gotowe palmy, ale także dziesiątki gatunków traw, barwionych odpowiednimi metodami, tak, aby palma przypominała nam o zbliżającej się wiośnie. Wielkanoc to wszak nieodłączny element długo oczekiwanej wiosny. Warto pochylić się nad doborem odpowiednich barw. Naturalnie, nikt nie mówi o rewii palmowej mody, jednak jest to czas na rozruszanie własnej inwencji! Tak jak zresztą cała Wielkanoc, następująca po zimowej stagnacji.

Kreatywności nigdy za wiele

Niedziela palmowa to zatem okazja do bycia kreatywnym. Tradycje i zwyczaje wielkanocne zostawiają nam spore pole do popisu, w związku z czym nie warto dłużej czekać. Pamiętajcie o kwiatach, nie tylko tych suszonych, ale także świeżych. Są zawsze w cenie, poza tym, kto powiedział, że palmy wielkanocne muszą być ususzone? No właśnie. Inwencja twórcza jest szalenie ważna również w tym przypadku. Niech Wielkanoc okaże się dla Was czasem nie tylko refleksji i bliskości, ale także szeroko pojętej kreatywności, która weźmie swój początek już wkrótce. Święta wielkanocne potrafią dać nam bardzo wiele, wystarczy tylko chcieć!


Copyright © 2020 Art Nuvo | Autor: Tomasz Mikuła | Zdjęcia: Freepik.
Tagi: palmy wielkanocne, palmy na Wielkanoc, zwyczaje wielkanocne

0

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.