Kartki Bożonarodzeniowe. Co za zwyczaj! - Art Nuvo - Blog Art Nuvo – kartki świąteczne firmowe
(0) Koszyk
0

Blog Art Nuvo

Boże Narodzenie, Wielkanoc - artykuły o tematyce świątecznej

kartki bożonarodzeniowe Art Nuvo

Kartki Bożonarodzeniowe. Co za zwyczaj!

Czym jest poczta każdy wie, ale nie każdy zdaje sobie sprawę z jej wielkiego, sprawczego wręcz działania. Wszyscy znamy jakieś tradycje i zwyczaje świąteczne.

  • Autor: Tomasz Mikuła
  • Zdjęcia: FreePik / Art Nuvo

Po prostu

Czym jest poczta każdy wie, ale nie każdy zdaje sobie sprawę z jej wielkiego, sprawczego wręcz działania. Wszyscy znamy jakieś tradycje i zwyczaje świąteczne. Można nawet powiedzieć, że niejako tworzą one naszą tożsamość. Stąd doskonale wiemy, jak się zachowywać i co robić w czasie Bożego Narodzenia. Jednak aby uniknąć kulturoznawczego bełkotu, warto pochylić się nad jednym szkopułem, który czyni ten wyjątkowy czas w roku jeszcze bardziej niesamowitym. Kartki bożonarodzeniowe to cudowna sprawa! Dlaczego? Debatę na ten temat zacznijmy za moment, zaś teraz skupmy się na ich istocie. Kartki świąteczne zna przecież każdy. Są świątecznym pewnikiem. Bez nich świąt nie ma, a same w sobie przybierają najróżniejsze formy Kształtem i kolorem potrafią szokować, a także wzbudzać podziw dla czyjegoś kunsztu. Są jak niewielkie szkatułki, po których otwarciu ukazuje się nam najbardziej niespodziewana rzecz. Różne, odmienne… no właśnie? Jakie właściwie są i co oznaczają? Wysyłanie kartek to przecież żadna moda!

Krótka opowieść o długim zwyczaju

Historia. Słowo klucz. Ale nie będzie nudno! Trzeba jedynie zaznaczyć, że pierwsze kartki świąteczne pojawiły się w Polsce już w dziewiętnastym wieku. Jednak „włączenie” ich do panteonu tradycji i zwyczajów świątecznych z pewnością nastąpiło znacznie później. Wynikało to zapewne z problemów logistycznych oraz czynników finansowych. Ich popularność stale jednak rosła, dlatego też dziś z pewnością możemy powiedzieć, że wysyłanie kartek to coś zupełnie oczywistego w naszym kręgu kulturowym. Po tym krótkim, teoretyzującym przedstawieniu, trzeba nam przenieść się do czasów współczesnych. Boże Narodzenie stało się z jednej strony festiwalem komercji, a z drugiej w dalszym ciągu pozostaje czasem refleksji, bliskości i wspólnoty. Kartki świąteczne, a raczej kartki bożonarodzeniowe, stały się gwarantem właściwego przeżycia tego czasu.

Co za czasy!

Dziś obserwujemy na rynku (szczególnie w czasie poprzedzającym Boże Narodzenie) nagromadzenie najróżniejszych kartek świątecznych. Jedno jest jednak pewne – wysoka jakość wykonania oraz najwyższa staranność często idzie w parze z ceną. Nie warto oszczędzać na kartkach bożonarodzeniowych, ponieważ są one jednym z najpiękniejszych prezentów, jakie możemy podarować drugiej osobie. Poza tym, to cudowna forma kultywacji tradycji i zwyczajów świątecznych. W czasach ciągłego biegu oraz pogoni za bliżej nieokreślonymi osiągnięciami, praktykowanie wysyłania kartek jest idealne same w sobie. Zrobi to nie tylko wrażenie na waszych adresatach, ale będzie także niesamowicie satysfakcjonujące dla Was. Dajcie sobie szansę i napiszcie kilka miłych słów do najbliższych.

Millenialsów myślenie o…

No tak, aż chce się zapytać: co z młodymi? Jest to pytanie, na które odpowiedź może być bardzo prosta lub nad wyraz skomplikowana. Wybierzmy tę drugą, bowiem nic nie jest w tym wypadku takie oczywiste! Boże Narodzenie jest tak samo uwielbiane przez wszystkie pokolenia, to fakt. Tradycje i zwyczaje kultywują młodsi i starsi, w różnym stopni oraz z różnym skutkiem, niemniej nie są one dla nikogo obce. Cyfryzacja naszego życia robi jednak swoje. Kartki świąteczne jeszcze kilka lat temu trafiły także na nasze mejle. Po chwili jednak straciły na popularności. Młodzi z kolei zdają się nie tracić zainteresowania tym miłym zwyczajem. Różnią się jednak od starszych pokoleń ich interpretacją. Może to daleko idące stwierdzenie, ale kartki bożonarodzeniowe nie były kiedyś tak kolorowe i bogato zdobione jak dziś. Wysyłanie kartek zaś można z powodzeniem przyrównać do… esemesowania. Czy tak wysyła się dziś życzenia tym, którzy znajdują się daleko od nas? Z pewnością. Czy jest to gorsze rozwiązanie? Na ten temat można debatować. Bez końca.

…retro sprawach!

Co zatem jest takiego w kartkach świątecznych niezwykłego? Z pewnością fakt, że wymagają nieco więcej czasu niż napisanie klasycznego esemesa. Dlaczego? To proste. W dzisiejszych czasach coraz rzadziej spotykamy się z ręcznym pisaniem o charakterze oficjalnym (lub, jak kto woli, półoficjalnym), a z pewnością takie właśnie są kartki bożonarodzeniowe. Tradycje i zwyczaje wymagają od nas poświęcenia im nieco więcej czasu. Trzeba usiąść, skupić się i… dać coś od siebie. To niewiele i nie ma w tym nic trudnego. Dlatego warto już dziś zabrać się za wysyłanie kartek. Choćby kilku. Najpiękniejsze w Bożym Narodzeniu zdaje się być poświęcanie drugiemu człowiekowi swojego czasu. To jeden z naszych największych skarbów. Chwila spędzona nad wypełnianiem niepozornego blankietu z pewnością spowoduje uśmiech na twarzy drugiej osoby. Ponadto da nam pewność, że zrobiliśmy coś wyjątkowego. Na szczęście rynek drukarski rośnie w siłę, a współcześni graficy coraz chętniej zajmują się rzeczami, które (o zgrozo!) określają mianem: „retro”.

Copyright © 2020 Art Nuvo

Zobacz propozycję Art Nuvo na kartki bożonarodzeniowe, które znajdziesz w naszym sklepie. Jeżeli podobał Ci się nasz artykuł Kartki Bożonarodzeniowe. Co za zwyczaj! zostaw proszę komentarz.

0

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *