(0) Koszyk
0

Blog Art Nuvo

Boże Narodzenie, Wielkanoc - artykuły o tematyce świątecznej

Kartki świąteczne są jedną z najpopularniejszych form składania sobie świątecznych życzeń. Ładny obrazek nawiązujący do konkretnej okoliczności, kilka słów prosto od serca, a osoba obdarowana z pewnością poczuje się szczęśliwa. Jaka jest historia kartek świątecznych? Skąd się w ogóle wzięły?

Pierwsze kartki świąteczne

Jak wskazują źródła historia kartek świątecznych rozpoczęła się w XIX wieku. W 1843 roku Sir Henry Cole, który był pierwszym dyrektorem londyńskiego Muzeum Wiktorii i Alberta chciał złożyć życzenia wszystkim swoim przyjaciołom i członkom rodziny. Zwykle przygotowywał życzenia świąteczne własnoręcznie, pisząc na kartkach, jednakże tym razem zdecydował się zrobić to inaczej. U znajomego malarza zamówił piękny obrazek, który nawiązywałby do Świąt Bożego Narodzenia. Wykonany obrazek zaniósł do drukarni, gdzie otrzymał jego kopie powieloną setki razy. Kartki opatrzył miłymi słowami od siebie i przesłał pocztą do najbliższych. Były to pierwsze kartki świąteczne, jakie wysłano.

Niestety długo należało czekać, aby idea ta rozpowszechniła się na dobre. W 1865 roku radca dworu pruskiego i generalny poczmistrz zaproponował, aby stworzyć przesyłkę pocztową niewymagającą koperty, wówczas nazywano to “listkiem pocztowym”, ale komisja odrzuciła jego pomysł. Przełom nastąpił dopiero 4 lata później, gdy w 1869 roku Emanuel Herrmann – profesor ekonomii w Akademii Wojskowej w Wiener-Neustadt udowodnił w swoim memoriale, że taka forma przesyłki pocztowej jest naprawdę korzystna i ma szansę stać się bardzo popularna, a także że pozwala zaoszczędzić wiele czasu i pieniędzy.

Rozwój ery “listków pocztowych”

Prawdziwy przełom nastąpił z dniem 1 lipca 1875 roku. Dopiero wtedy bowiem, zezwolono na międzynarodową wysyłkę kartek pocztowych. Ogromna ilość ludzi zaczęła korzystać z tej możliwości i za pośrednictwem kartek pocztowych zaczęto przesyłać sobie życzenia świąteczne na całym świecie. Członkowie rodziny lub przyjaciele, którzy nie mieli ze sobą zbyt wiele kontaktu na co dzień, mogli za pomocą kartek świątecznych przesłać sobie kilka miłych słów, swoje myśli o drugiej osobie i podkreślić, że ktoś nadal, mimo wielu kilometrów, jest dla nich ważny.

W całej Europie rozpoczęto produkcję kartek pocztowych na masową skalę. Stały się one prawdziwym hitem, a cudowne obrazy jakie przedstawiały dodatkowo podnosiły ich atrakcyjność i sprawiały, że stawały się one jeszcze popularniejsze.

Jako ciekawostkę warto również dodać, że w Polsce, zaczęto szukać własnego odpowiednika nazwy tego rodzaju przesyłki pocztowej. W 1900 roku w Warszawie ogłoszono konkurs na nazwę doskonałą. Zwyciężyła nazwa, którą stosujemy do dziś dnia “pocztówka”, która została zaproponowana przez Henryka Sienkiewicza.

kartki świąteczne historia

Choć z biegiem lat rozwój technologii, możliwości porozumiewania się przez internet i telefon, a w szczególności rozkwit komunikacji za pośrednictwem internetu i mediów społecznościowych sprawiły, że pocztówki wiele straciły ze swojej popularności. W pewnym momencie niemal w ogóle zapomniano o tym bardzo miłym geście, ograniczając się do przesyłania życzeń sms’em, mail’em czy w inny sposób. Na szczęście, od pewnego czasu kartki świąteczne znów wracają do łask, a ludzie starają się powrócić do tej niezwykłej tradycji. Największą popularnością cieszą się za to ręcznie robione kartki świąteczne, a różnorodność wszelkich pocztówek i kartek z życzeniami wprost zachwyca.

Copyright © 2018 Art Nuvo

Najnowsza kolekcja kartek świątecznych wielkanocnych, jest już dostępna w naszym sklepie. Zapraszamy również do zapoznania się z firmowymi kartkami świątecznymi z logo firmy i życzeniami. Jeżeli podobał Ci się nasz artykuł Historia kartek świątecznych zostaw proszę komentarz.

0

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *