(0) Koszyk
0

Blog Art Nuvo

Boże Narodzenie, Wielkanoc - artykuły o tematyce świątecznej

Boż Narodzenie 262

Boże Narodzenie – niezwykły czas

  • Autor: Tomasz Mikuła
  • Zdjęcia: Freepik
  • :

Szczypta niesamowitości

Boże Narodzenie to bez wątpienia niezwykły czas, ponieważ zawiera w sobie wszystko to, co kochamy najbardziej. Święta ze swoimi bogatymi ozdobami, mieniącymi się lampkami, kolorowymi choinkami oraz wesołą wieczerzą… Z pewnością jest przez wielu wyczekiwany, stąd jego niesamowita popularność, niesłusznie przez niektórych określana jako zupełnie zbędna. Tradycje bożonarodzeniowe są gwarantem tego niesamowitego czasu. Należy do nich między innymi wigilia, będąca w polskim wykonaniu swego rodzaju ewenementem na skalę światową. Podobnie jak Wielkanoc, końcówka grudnia jest czasem wytchnienia i odpoczynku od codziennych spraw. Nadchodzi jednak ze znacznie większą siłą, z tego powodu Boże Narodzenia bywa centralnym punktem kalendarza wielu osób, zajmując zasłużone miejsce na piedestale współczesnej popkultury.

Proste zwyczaje

Boże Narodzenie to przede wszystkim… opłatek. Tak, zwyczaj ten praktykowany jest w Polsce już od bardzo wielu lat, stąd jego niezwykła popularność, a wręcz swego rodzaju oczywistość. Podobnie do wielkanocnych smakołyków, lądujących każdej wiosny na stole, opłatek jest niezwykłym symbolem pojednania oraz wspólnoty. Tradycje bożonarodzeniowe w polskich domach nie mogą obejść się bez drobnego, pszennego podpłomyka. Czyni to święta w naszym kraju wyjątkowymi, bowiem… poza Polską i kilkoma miejscami na Litwie oraz Ukrainie, próżno szukać w innych krajach tego intrygującego zwyczaju. Wigilia jest nad Wisłą raczej kulminacją najróżniejszych tradycji, niż nieco bardziej odświętnym posiłkiem, jak to bywa za Zachodzie. Dlatego też wszelkie rozmowy warto zacząć właśnie od opłatka. Nie musimy jednak daleko szukać, aby znaleźć kolejne, niesamowite zjawiska, które zdają się definiować nasz wspólne przeżywanie Bożego Narodzenia. W porównaniu do tradycyjnych, odświętnych posiłków, ten mający miejsce dwudziestego czwartego grudnia, nosi w sobie wielki, emocjonalny ładunek.

Zapach żywicy

Prawdopodobnie ładunek ten skrywa się w gęstwinie świątecznego igliwia. Czy ktoś wyobraża sobie Boże Narodzenie bez choinki? Czy komukolwiek przyszło kiedykolwiek do głowy, aby święta spędzić bez wesoło mieniącej się różnymi barwami, momentami nawet przyjemnie kiczowatej choinki? No właśnie! Choinka jest bodaj osią tego cudownego czasu.

Boże Narodzenie 1529

Wigilia musi przecież odbyć się w jej towarzystwie, podobnie jak prezenty, skrzętnie chowane u podstawy niezwykłego drzewka. Bez dwóch zdań tradycje bożonarodzeniowe byłyby niczym bez na pozór zwyczajnej choinki. Co więcej, jej obecność to przede wszystkim cieszący oko obraz, przypominający chyba każdemu czasy dzieciństwa. A skoro już jesteśmy przy czasach dzieciństwa, warto przenieść się kilkadziesiąt lat wstecz i wspomnieć czasy, kiedy wigilijne stoły nie był tak ciężkie od najróżniejszych potraw, ponieważ większość z nas nie miała do nich nawet najmniejszego dostępu. Kolejnym po opłatku typowo polskim symbolem świąt są… pomarańcze.

Polecamy kartki świąteczne dla firm z nadrukiem logo i życzeń. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.

Grudniowa egzotyka

Tak, te na pozór zwyczajne owoce, kojarzące się młodszemu pokoleniu przede wszystkim z nieco cieplejszym klimatem, dla wielu ciągle są powodem do wzruszających wspomnień. Wigilia w czasach ogromnych niedoborów bardzo często przynosiła ze sobą kwaśne, kubańskie cytrusy, a ponieważ przyjaźń między socjalistycznymi krajami miała (przynajmniej w zamyśle rządzących) kwitnąć w najlepsze, to właśnie z Kuby sprowadzano do Polski pomarańcze. Od tego czasu Boże Narodzenie zmieniło się nie do poznania. Święta są obecnie czasem pełnym przepychu, co dla wielu wydawać się może zupełnie niepotrzebne, bowiem warto w tych dniach uświadomić sobie, jak wiele posiadamy. Tradycje bożonarodzeniowe nie uległy większym zmianom, prawdopodobnie nie stanie się to także w ciągu najbliższych lat. Dlatego też – czy naprawdę nie powinniśmy nieco zwolnić?

Morał?

Niech Wigilia będzie czasem spokoju oraz odpoczynku. Momentem, w którym wszyscy zgodnie spotkamy się przy wspólnym stole. Zapominając choćby na chwilę o otaczających nas problemach, możemy z pewnością uczynić świat lepszym miejscem. Z tego powodu pokładamy w Bożym Narodzeniu ogromne nadzieje. W jednej chwili jesteśmy świadkami niezwykłych tradycji, w których chętnie bierzemy udział, zawsze w towarzystwie naszych najbliższych. A w końcu dzielimy się na pozór zwyczajnym podpłomykiem, którego wielkie znaczenie jest niezaprzeczalne. Dziś wielu z nas narzeka, że święta straciły na znaczeniu, a ich atmosfera jest co najmniej tandetna. Nie pomagają w tym oferty wielu sklepów. Kolorowe wystawy, ginące w jeszcze listopadowej słocie, zdają się odbierać nam to, co często powinno stanowić o nadejściu tego niesamowitego czasu. Dlatego też nie warto się poddawać, ani tym bardziej rezygnować. Fantastyczna atmosfera końcówki grudnia, połączona z cudownymi tradycjami bożonarodzeniowymi, jest nie do przecenienia. Nawet najbardziej krzykliwe promocje oraz najwyższe choinki umieszczone w centrach handlowych nie powinny nam tego odbierać.

Copyright © 2019 Art Nuvo.

0

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *